Historia Karate

Za kolebkę wszystkich dalekowschodnich systemów walki uważa się starożytne Chiny, a konkretnie klasztor Shaolin leżący nie opodal Żółtej Rzeki. Według źródeł historycznych, w roku 520 p.n.e. do Shaolin przybył Da Mo, w kulturze japońskiej znany, jako Badhidharma, oświecony mnich z Indii albo Cejlonu. Zapoczątkował on Buddyzm Chan (Zen w japońszczyźnie), prąd umysłowy, który przeniknął wszystkie sztuki walki regionu azjatyckiego. Badhidharma studiując techniki ataku zwierząt oraz sił natury, łączył je ze specjalnymi technikami oddychania i tworzył podstawy legendarnego systemu walki bez broni. Tych technik nauczał mieszkających w Shaolin mnichów. Po zburzeniu klasztoru przez wojska mandżurskie, wielu mnichów ruszyło drogami państw Azji nauczając przy tym sztuk walki.

 W burzy dziejów systemy walki bez broni trafiły również na Okinawę, jedną z wysp archipelagu Ryukyu, będąca w tamtym czasie ważnym ośrodkiem pośrednictwa handlowego pomiędzy Chinami i Japonią. Nękane trudnościami społeczno-ekonomicznymi, państwo japońskie staje się miejscem wybuchów powstań chłopskich, które z czasem przenoszą się również na Okinawę. Tłumiący zamieszki generał Toyotomi Hideyoshi zarządził m.in. konfiskatę broni wśród chłopstwa, tzw. katanagari (polowanie na miecze) posuniętą tak dalece, ze chłopom nie wolno było posiadać nawet noży. Liczne represje spowodowały powstanie organizacji, których celem było nauczenie wieśniaków metod walki bez użycia broni.

 Za ojca sztuki karate uważasię okinawskiego mistrza Gichina Funakoshi (1868 – 1957), twórcę stylu Shotokan. Zademonstrował on swoja sztukę w Budokuden w Kioto w roku 1915, co sprawiło, ze karate obok judo, kendo i aikido weszło w skład japońskiego systemu walki Budo.


Najważniejsze wydarzenia w Kyokushinkai

1946 – Instytut Eiwa-Karate Do zostałzałożony w Suginamie (Tokio). Rozpoczął działalność w październiku, a zamknięto go sześć miesięcy później.

1953 – Otwarte polowe Dojo w Meijiro (Tokio). Prowadzone było przez Shihandai Kenij Mizushima.

1954 – Powieszony zostaje szyld Oyama-Dojo. Zajęcia prowadzi Kenij Mizushima oraz Eiji Yasuda.

1956 – Od Okinawy zaczyna siępodróż Oyamy po południowo-wschodniej Azji, której celem jest zapoznanie się z różnymi stylami walk. Założenie nowego Dojo w okolicy Uniwersytetu Rikkyo. Staje się ono zalążkiem Kyokushinkai i karate opartego na następujących zasadach: po 1000 dni poczatkujący, po 10000 dni – pierwszy wgląd w tajniki.

1957 – Podróże do Europy i USA. Walka Oyamy z bykiem w Meksyku zakończona 6-miesieczną hospitalizacją na skutek kontuzji. Nowi instruktorzy w Japonii.

1958 – Ukazujesięksiążka „What is Karate?”. Dotyczy japońskiego karate i staje się bestsellerem. Oyama wyjeżdża na Hokkaido, abywalczyć z niedźwiedziem. Walka kończy się niepowodzeniem. 
 Zostaje otwarta pierwsza filia zagraniczna na Hawajach. FBI w Waszyngtonie zaprasza Oyamę, jako instruktora. Podobne zaproszenie napływa ze strony Akademii Wojskowej w West Point.

1959 – Pierwszy turniej na Hawajach z udziałem Oyamy, jako sędziego głównego i wykonawcy pokazów. Pierwsza szkoła letnia w Ichinomige. Podróż Oyamy do USA i Europy.

1960 – Drugi turniej na Hawajach. Na świecie istnieją już 73 filie w 16 krajach.

1961 – Otwarcie Dojo w San Francisco i Los Angeles. Pierwszy otwarty turniej północno amerykański w Nowym Jorku. Oyama był sędzią głównym.

1962 – Ponowna podróż Oyamy do Europy i USA w celu popularyzacji karate poprzez pokazy. Promocja 20 osób na Shodan. W japońskim Dojo pojawiają się ludzie z zagranicy.

1963 – Podróż do Ameryki, Europy i Afryki Południowej. Początek budowy Honbu Kyokushinkai w Tokio.

1964 – Muaythai (kick-boxing) rzuca japońskiemu karate wyzwanie, które zostaje odrzucone. Następnie Dojo Oyamy wysyła Tadashi Nakamure i dwóch innych zawodników do Bangkoku. Walczą oni z przedstawicielami Thai-boxingu wygrywając dwie z trzech walk. 
 E.Sato, były premier Japonii (laureat Nagrody Nobla) zostaje prezydentem Kyokushinkai (Kaicho), a Masutatsu Oyama – dyrektorem (Kancho). 
 Oficjalne otwarcie Honbu w Tokio i założenie Międzynarodowej Organizacji Karate.

1965 – Pierwsza szkoła zimowa na Górze Mitsumine. 
 Wydanie książki „This is Karate”, która staje się biblią Kyokushinkai. Do jej przygotowania napisano 3000 stron maszynopisu i wykonano 20000 zdjęć.

1966 – Kenij Kurosaki wyjeżdża uczyć karate w Europie. 
Japońskie wydanie „Dynamic Karate” i założenie magazynu „Modern Karate”. 
 Sean Connery, odtwórca głównej roli w filmie „James Bond – agent 007” przejeżdża do Japonii i pobiera lekcje karate w Honbu.

1967 – Ukazuje się książka „Vital Karate”.

1968 – Podróż Oyamy do USA, Anglii, Europy i na Hawaje. Założenie organizacji europejskiej i środkowo-wschodniej. Kancho udziela lekcji królowi Jordanii.

1969 – Wydanie książek „Boys Karate”, „Karate for the milions” i „Young men’s Karate self-defens”. 
Założenie organizacji południowo-afrykańskiej i południowo-wschodniej Azji. 
 Pierwszy otwarty turniej wszech styli w tokijskiej hali sportowej.

1970 – Ukazuje się „Advanced Karate”.

1971 -Wydanie „For people who start Karate”. 
Burmistrz Nowego Jorku bierze udział w otwarciu na Manhattanie Głównego Dojo.

1972 – Ukazuje się „Fighting Spirit”. 
 Spotkanie króla i królowej Hiszpanii z Masutatsu Oyama. Zostaje wydana autobiografia Mas Oyamy „Karate-Baka Ichidai”, która zostaje przerobiona na film pt. „Kenka Karate”.

1973 – Wydanie książki „My Karate life”.

1974 – Kancho otrzymuje IX dan. Księżna i książę Iranu spotykająsię z Mas Oyama. Książe otrzymuje honorowo II dan. Loek Hollander (prezydent Europejskiej Organizacji Kyokushin) przybywa do Polski. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Kyokushin.

1975 – I Światowy Otwarty Turniej w Tokio z udziałem 128 zawodników z 36 krajów (w tym 5-osobowa ekipa z Polski). Wyjazd 4 Polaków na obóz letni do Papendal w Holandii.

1976 – Wydanie „Karate all round the world”. Ukazuje się film dokumentalny o I Światowym Otwartym Turnieju pt. „Strongest Karate”. Wydanie „The Way of Kyokushin”. W Krakowie odbywa się I Międzynarodowy Turniej Karate o Puchar Wawelskiego Smoka. Po raz pierwszy pięciu Polaków zdaje egzamin na Shodon, a jeden na Nidan.

1977 – Pierwszy otwarty turniej w Australii udziałem Kancho. Pierwszy turniej Hawaje-Japonia.

1979 – Szkoła zimowa na górze Mitsumine. Podróż Kancho do USA. W ambasadzie ZSRR w Japonii Mas Oyama daje pokaz sztuki karate.

1983 – I Ibus Oyama Cup

1985 – Na zaproszenie Kancho Oyamy do Japonii udaje się Andrzej Drewniak.

1993 – XX jubileuszowe mistrzostwa Polski. Puchar Europy w Kyokushin Karate w Katowicach z udziałem Kancho Oyamy.

1994  – Śmierć Masutatsu Oyamy i wybranie na jego następcę Kancho Matsui