Kata Kata podstawowe

Pinan

1. Pinan Sono-Ichi (7 Kyu / 6.3 Kyu)

Liczenie 3: Do Zenkutsu-Dachi Gendan-Barai potem Neko-Ashi-Dachi i Tettsui Kome-Kami muszą zostać wykonane szybko i jednocześnie. Podczas uderzania Tettsui nadgarstek musi być zgięty.

2. Pinan Sono-Ni (6 Kyu / 5.1 Kyu)

Liczenie 5: Po Kiba-Dachi i Tettsui, od Tsuruashi-Dachi, aby szybko wykonać jednocześnie Uraken i Sokuto-Yoko-Geri. Uraken i Sokuto-Yoko-Geri powinny być równoległe. (Nie utrzymuj długo pozycji Tsuruashi-Dachi). Po uderzeniu Uraken bezpośrednio wykonaj Shuto-Uke na przód. (Nie wykonuj Shuto-Uke od pozycji zakrywającej pachwinę.)

3. Pinan Sono-San (5 Kyu / 5.3 Kyu)

Liczenie 2 i 4: Wykonaj Uchi-Uke Gedan-Barai w pozycji Heisoku-Dachi. Kolana muszą być zgięte i mocno trzymać pośladki.

Liczenie 11: Postawa musi być Heisoku-Dachi. Seiken musi dotykać biodra (wysokość pasa).

Liczenie 19: Z Hidari-Zenkutsu-Dachi przesuń prawą stopę do pozycji Heisoku-Dachi i użyj lewej stopy, aby obrócić się o 180 stopni do tyłu, aby zrobić Kiba-Dachi.

Liczenie 20: Z Kiba-Dachi użyj Hidari-Kakato-Geri do pachwiny przeciwnika pozycjonującego się za tobą i przesuń się w prawo, aby wykonać Migi-Hiji-Uchi i Hidari-Seiken-Jodan Tuki do tyłu w tym samym czasie, gdy Kiba-Dachi jest ukończone.

4. Pinan Sono-Yon (3 Kyu)

Liczenie 3: Kiedy wykonujesz Juji-Uke, skrzyżuj ręce nad nadgarstkami.

Liczenie 9: Po Hidari-Chudan-Hiji-Uchi, obróć Zenkutsu-Dachi w lewo i wykonaj Migi-Shuto-Ganmen-Uchi z otwartą lewą ręką, aby jednocześnie zakryć czoło.

Liczenie 10: Po Migi-Mae-Geri idź naprzód, aby wykonać Migi-Uraken-Ganmen-Uchi z Kosa-Dachi. Ciało musi być wyprostowane.

Liczenie 12 i 14: po Migi-Mae-Geri wykonaj Hidari-Chudan-Gyaku-Tuki bez przyjmowania Hikite.

Liczenie 19: Obie ręce otwarte, aby przytrzymać głowę przeciwnika i przyciągnąć ją do Migi-Hiza-Geri, trzymając ręce otwarte. Obróć się do przodu, gdy kładziesz prawą stopę, i bezpośrednio wykonaj Shuto-Uke do przodu. (Nie wykonuj Shuto-Uke od pozycji zakrywającej pachwinę.)

5. Pinan Sono-Go (2 Kyu)

Liczenie 10: Z Migi-Zenkutsu-Dachi Chudan-Oi-Tuki, obróć ciało o 180 stopni, aby wykonać Migi-Soto-Mawashi-Geri do tyłu i  Migi-Gedan-Barai. Wykonaj Migi-Gedan-Barai, wykonując Kiba-Dachi.

Liczenie 11: Przesuń kontakt wzrokowy do przodu i przygotuj się do uderzenie Hidari-Haishu-Uke prawą ręką trzymaj otwartą przed twarzą. Powoli wykonuj Hidari-Haishu-Uke i stopniowo zamykaj prawą otwartą rękę do mocnej pięści (Seiken-Hikite).

Liczenie 12: Kopnij Migi-Soto-Mawashi-Geri, aby trafić w dłoń Hidari-Haishu za pomocą Migi-Sokutei. Wykonując Kiba-Dachi, wykonaj Migi-Hiji-Uchi, aby trafić w lewą dłoń. Przesuń tylną stopę (lewą stopę) do przodu, aby wykonać Kake-Ashi-Dachi i wykonaj Migi-Uraken-Genmen-Uchi z Soe-Te (lewą ręką) do góry.

Liczenie 14: Z Migi-Seiken-Tsukiage (liczba 13) z Hidari-Soe-Te przesuń ciało do przodu, aby wykonać Kosa-Dachi Jyuji-Uke (zdjęcie, aby rzucić przeciwnika na podłogę). Trzymaj plecy i kontakt wzrokowy prosto.

 Źródło (najnowsze zmiany w kata): http://kyokushin.bialystok.pl/wymagania-egazminacyjne/zmiany-w-kata/